Kofçaz El Emeği Kültür ve Sanat Meydanı

Bölgede turizm potansiyeli taşıyan yapı ve alanların üstyapılarının/altyapılarının güçlendirilmesi. 2)Bölge içinde destinasyonların çeşitlendirilmesi ve yönetilmesi. 3)Mevcut ve alternatif turizm faaliyetlerinin/ürünlerinin geliştirilmesi.

Kofçaz, Marmara Bölgesi'nde bulunan Kırklareli ilinin bağlı bir ilçedir.

Ülkemizin en kuzeyinde, Trakya'nın en batısında Istranca Dağları'nın yeşilini almış doğa harikası bir ilçedir.

Açılması planlanan yeni gümrük kapısıyla şuanda hali hazırda protokol giriş çıkışları yapılmaktadır. Bulgaristan'ın Strandzha'a semtine 15-20 km, İstanbul'a 240 km, Kırklareli şehir merkezine 25 km uzaklıktadır. Kofçaz çevresinde yörenin tarihine ışık tutan bir çok tarihi yapı yer alır. Gölleri, ormanları, tarihi ve kültürüyle ilgi çeken Kofçaz, şehir hayatından yalıtılmışlığı sayesinde bugüne kadar büyük oranda korunabilmiştir.

Bir ekosistemler zinciri olan Kofçaz da tatlı su gölleri, bataklıklar bir arada bulunur Dar bir alanda, birbirinden farklı ve yüksek koruma değerlerine sahip ekosistemlerin iç içe bulunması, bölgeyi yalnızca Avrupa ölçeğinde değil dünya ölçeğinde de önemli hale getirmektedir. Kofçaz’ın bir diğer özelliği ise doğal koşulları doğa sporları için oldukça elverişlidir. Trekking ismiyle de bilinen orman yürüyüşünden, yamaç paraşütüne, off-road ve moto-cross gibi ekstrem spor dallarına kadar her türlü spor Kofçaz da yapılabilir. Her mevsim güzel ve temiz havası, yemyeşil uçsuz bucaksız ormanı, geniş lezzet yelpazesi mevcuttur.

İlçemiz ile ilgili yukarıda belirttiğimiz kendine özgü birçok tarihi, doğal, kültürel zenginliği olmasına rağmen yıllardır turizm açısından hak ettiği ilgiyi görememiştir. Mevcut yapı ve projelerle kazanacağı yeni yüzü sayesinde beldemize Bulgaristan dan gelecek turistler tarafından ilgi odağı olması ve döviz girdisi elde etmek amaçlanmıştır. Projemiz sayesinde beldemizin orman turizm gelişecek ve beldemize gelen yabancı ve yerli turist sayısında artış ve süreklilik sağlanacaktır.

Projemizde bulunan yöresel aktiveler sayesinde kadın girişimcilerin projeye katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

YENİ VİDEOLAR

Belediye Yazılımı: Rota Medya © Tüm Hakları Saklıdır.